Kas yra antocianinai?
Antocianinai yra natūraliai randami augalų pigmentai, kurie suteikia vaisiams ir daržovėms gilią purpurinę, mėlyną ir raudoną spalvas.
Sausmedžio uogos turi unikalų antocianinų profilį, su vienu specifiniu antocianinu- cianidino-3-gliukozidu, taip pat žinomu kaip CG3, kuris sudaro 85% viso antocianinų kiekio šioje uogoje.
Kuo naudingi antocianinai?
Antocianinais turtinga mityba slopina uždegiminius procesus, gali apsaugoti nuo 2 tipo diabeto, mažina nutukimo efektus, ir mažina širdies ligų riziką.
Todėl įtraukus antocianinais turtingas sausmedžio uogas ir jų produktus į savo mitybą, galėsite ne tik mėgautis dar neatrastais skoniais, bet ir pagerinti savo sveikatą.
Haskap.lt sausmedžio uogų produktus galite rasti čia.
Bioaktyvios medžiagos sausmedžio uogose
- Stiprūs antioksidantai
Viena svarbiausių antocianinų savybių yra ta, kad jie gali neutralizuoti laisvuosius radikalus, pavyzdžiui kurie sukelia oksidacinę lipidų degeneraciją.
Jei šis procesas lieka nesusdabdytas antioksidantų, galutinis šio proceso produktas prilimpa prie DNR ir trikdo reikiamą baltymų gamybą, ląstelių funkciją ir gali būti mutageninis ar net kancerogeninis.
Taigi antocianinai gali apsaugoti nuo ląstelių membranų ir DNR pažeidimų. Verta paminėti, kad cyanidinas (antioksidantas randamas saumedžio uogose) yra 4,4 karto aktyvesnis nei vitaminas C. (Wang H, 1996)
- Iridoidai- retai vaisuose randamos bioaktyvios medžiagos
Iridoidai, skirtingai nei polifenoliai yra retai randami vaisuose, jie dažniau yra randami žalios spalvos augalo dalyse (Kucharska AZ 2016), todėl sausmedžio uogos tuo ir ypatingos, kad jose yra iridoidų. Daug tyrėjų šiuo metu sutelkia dėmesį į augalus, turinčius priešuždegiminių savybių. Panašu, kad šie augalai turi dalį iridoidų, kurie gali slopinti uždegiminius procesus. (Karłowicz-Bodalska 2017).
Loganinė rūgštis, vienas iš pagrindinių iridoidų, esančių sausmedžio uogose, vartojama kaip akių lašai, gali sumažinti akispūdį (Szumny D 2015). Vartojant su maistu yra naudinga lipidų profiliui, nes buvo pastebėti TC trigliceridų ir DTL cholesterolio kiekio pokyčiai (Sozanski T 2016).
Buvo pastebėta labai stipri koreliacija tarp antioksidacinio potencialo ir antocianinų kiekio. Didelis kiekis iridoidų sausmedžio uogose gali papildyti fenolio junginių (ypač antocianinų) antioksidacines savybes. (Kucharska AZ 2017).
Neseniai paskelbta iridoidų apžvalga teigia, kad jie yra vieni iš aktyvių komponentų, naudojamų natūralioje ir tradicinėje Kinų medicinoje ir turi stiprų biologinį poveikį, apsaugo kepenis, veikia priešuždegimiškai ir prieš navikus. Taip pat iridoidai gali būti naudojami kaip raminančios ir karščiavimą mažinančios medžiagos.
- Antocianinai- augalų apsauga nuo UV spinduliuotės ir šalnų
Antocianinai yra ypatingi polifenoliai, randami uogose, kurie apsaugo jų audinius nuo žalingos UV spinduliuotės. Anotcianinai sugeria UV radiaciją ir sumažina DNR žalos riziką, kuri pakenktų tinkamai baltymų sintezei ir ląstelių dalijimuisi (Steyn, 2002). Daugiausia polifenolių yra susikoncentravę sausmedžio uogose, taip augalas apsaugo vertingiausią savo dalį- sėklas, kurios reikalingos dauginimuisi.
- Antocianinai- lėtinių ligų prevencijai
Atlikti tyrimai rodo reikšmingas antioksidacines, širdį apsaugančias, priešuždegimines, neuroprotekcines, priešvėžines ir antidiabetines antocianinų turinčių haskap preparatų ir vien antocianino savybes tiek in vitro, tiek in vivo tyrimuose (Rupasinghe et al., HPV 2018)
Nors epidemiologiniai tyrimai nėra patvirtinę, kad anotcianininų vartojimas sumažina vėžio riziką žmonėms, bet rodo, kad antocianinų vartojimas gali sumažinti tam tikrus oksidacinės žalos parametrus (Weisel T 2006)